sobota, 18 listopada 2017

12 najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów


Jak zwalczyć przetłuszczanie się skóry głowy i włosów? O tym zagadnieniu pisałam już na blogu nie jeden raz, ale na prośbę kilku Czytelniczek postanowiłam zebrać wszystkie informacje w jednym poście.

Wzmożone przetłuszczanie włosów utrudnia życie - musimy podporządkowywać swój plan dnia do mycia włosów. W dodatku tłusta głowa skutkuje świądem, nieprzyjemnym zapachem, a także łupieżem. Intensywnego przetłuszczania nie warto bagatelizować i najlepiej dołożyć wszelkich starań, aby ten problem zniknął.

Alarmującą powinna być sytuacja, gdy skóra głowy przetłuszcza się po 12-24 godzinach, natomiast przetłuszczanie po 48-72 godzinach nie powinno niepokoić. Łój w umiarkowanych ilościach (!) jest niezbędny dla skóry i włosów. Jeśli w ogóle się nie pojawia, to też nie jest dla nas dobre. Wtedy skóra staje się sucha i wrażliwa, a włosy suche i bez połysku.

Specjalnie z myślą o osobach, które zmagają się z przetłuszczającą się skórą głowy, stworzyłam kompleksowy poradnik z planem pielęgnacji i polecanymi kosmetykami do tłustej skóry głowy.

Znajdziesz go w moim sklepie: BlondHairCare.pl.


Przyczyny przetłuszczania włosów


1. Skóra głowy jest przenawilżona i przetłuszczona

Jeśli nakładamy na skórę głowy zbyt dużo olejów, wcierek i odżywek, skóra głowy może być obciążona i szybciej tracić świeżość. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zrobić przerwę od stosowania specyfików do pielęgnacji włosów lub zacząć nakładać je w minimalnej ilości (tyle na pewno wystarczy!). Konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry głowy - najlepiej dwukrotne umycie skóry szamponem oczyszczającym w połączeniu z delikatnym, ale dokładnym masażem.



2. Niedokładne mycie skóry głowy

Kolejną (bardzo częstą!) przyczyną nadmiernego przetłuszczania jest niedokładne mycie skóry głowy i niedokładne spłukiwanie kosmetyków pod bieżącą wodą.

Zobacz:


3. Skóra głowy jest sucha i się przetłuszcza

Inną przyczyną, przez którą skóra może się przetłuszczać, jest skóra sucha. W ramach reakcji obronnej taka skóra produkuje coraz więcej sebum, chcąc ochronić skórę i włosy przed nadmiernym wysuszeniem. W takim przypadku skóra jest pokryta tłuszczem, ale jednocześnie jest odwodniona. Aby ją nawilżyć, wystarczy nałożyć prostą maskę lub odżywkę przed myciem (na zwilżoną wodą skórę).


4. Zbyt częste dotykanie skóry głowy - palcami, szczotką, grzebieniem...

Jeśli skóra intensywnie się przetłuszcza, powinniśmy unikać jej dotykania i częstego rozczesywania. Zróbcie kiedyś test i na kilka godzin przed myciem zacznijcie delikatnie głaskać skórę głowy i włosy u nasady. Gwarantuję, że w mig stanie się tłustsza.

Gdy skóra ma skłonność do przetłuszczania, masaże najlepiej ograniczyć do minimum lub stosować je wyłącznie przed myciem głowy.


5. Kremowanie twarzy przy linii czoła

Włosy zdecydowanie szybciej tracą świeżość, jeśli niewłaściwie aplikujemy kremy, maseczki i inne produkty do pielęgnacji twarzy. Najlepiej włosy upiąć i założyć opaskę, aby podczas nakładania kosmetyków, kremy i maseczki nie dotykały włosów okalających twarz. Włosy najlepiej rozpuścić wtedy, gdy produkty wchłoną w 100% (lub gdy zostaną zmyte). Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają grzywkę - ona pod wpływem kremów, podkładów i potu przetłuszcza się zawsze najszybciej.


6. Dieta uboga w składniki odżywcze i bogata w fast-foody

Włosy mogą przetłuszczać się szybciej, gdy zanieczyszczamy organizm śmieciowym jedzeniem bogatym w cukier, niezdrowe tłuszcze, konserwanty, wzmacniacze smaku itp. Powinniśmy unikać potraw smażonych (najzdrowsze są gotowane i pieczone), słodyczy, dań typu "instant", fast-foodów czy niepełnowartościowych węglowodanów prostych (np. biały chleb, biały makaron, pączki, drożdżówki).

Dieta powinna być bogata w węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarnisty makaron itp.), białko, witaminy pochodzące z warzyw i owoców, błonnik, zdrowe tłuszcze (NNKT = niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6) i wodę. Posiłki powinny być komponowane zgodnie z aktualną piramidą zdrowego żywienia.


7. Brak równowagi w pielęgnacji skóry głowy

Skóra, aby prawidłowo funkcjonowała, powinna być optymalnie nawilżona i natłuszczona. Musimy ją dokładnie myć wtedy, kiedy jest brudna, a jeśli jest taka potrzeba, również regularnie złuszczać, aby pozbyć się martwego naskórka. Jeśli widzimy, że robi się sucha (jest spięta, szczypie, swędzi i lekko się łuszczy), nawilżamy ją ulubioną maską lub odpowiednim preparatem (np. Cerkogel). Nie powinniśmy jej odtłuszczać i wcierać alkoholowych wcierek, gdy jest sucha, ani nakładać sporej dawki emolientów, jeśli jest tłusta.



8. Przegrzewanie skóry głowy

Siedzenie w czapce w ciepłym pomieszczeniu lub zbyt długie trzymanie ręcznika na głowie po umyciu włosów może przyczynić się do zwiększonej produkcji łoju. Dlatego zdejmujmy czapkę tuż po wejściu do auta, tramwaju czy budynku i nakładajmy ją tuż przed0 wyjściem na dwór. Warto owinąć umyte włosy ręcznikiem na 3-4 minuty, a następnie rozluźnić turban (aby skóra mogła oddychać) lub położyć ręcznik na ramionach.

Skóra ulega przegrzaniu również w wyniku suszenia gorącym nawiewem suszarki, podczas kąpieli w ostrym słońcu czy podczas mycia włosów w gorącej wodzie.



9. Rozpuszczone włosy przetłuszczają się szybciej niż związane

Rozpuszczone włosy częściej przeczesujemy szczotką lub palcami, aby lepiej się prezentowały. Częściej włosy dotykamy chcąc je ujarzmić, dlatego też szybciej się przetłuszczają. Jeśli włosy intensywnie się przetłuszczają, najlepiej je upinać. Przetestowałam to mnóstwo razy. :)


10. Zbyt intensywne odtłuszczanie skóry głowy

Skórę trzeba myć dokładnie (zwłaszcza tłustą), ale delikatnie i umiejętnie. Odpada mycie w gorącej wodzie, szorowanie i jednoczesne stosowanie mocnych detergentów, wcieranie alkoholowych wcierek i suszenie gorącym nawiewem.


11. Stres

Organizm "szybciej" funkcjonuje, gdy się stresujemy, więc ma to wielki wpływ na przetłuszczanie. Nie zawsze jesteśmy w stanie ominąć stresowe sytuacje, ale uczmy się z nim walczyć.


12. Zaburzenia funkcjonowania organizmu

Jeśli skóra przetłuszcza się po kilku lub kilkunastu godzinach od umycia (mimo skrupulatnej pielęgnacji i obchodzenia się z nią jak z jajkiem), najlepiej wybrać się do dermatologa i wykonać szereg badań diagnostycznych. Może się okazać, że poprzez wzmożoną pracę gruczołów łojowych organizm sygnalizuje, że coś nie działa w nim poprawnie.

Składniki, których warto szukać w szamponach i wcierkach do pielęgnacji skóry głowy

W szamponach i wcierkach trzeba szukać przede wszystkim składników, które ograniczają przetłuszczanie włosów. Są to przede wszystkim:
  • Zioła (łopian, oczar wirginijski, szałwia, skrzyp polny, zielona herbata, nagietek, krwawnik, mydlnica lekarska, rozmaryn, rumianek, tatarak, pokrzywa, tymianek)
  • Olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, wirginijski, lawendowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy, cytrynowy, tymiankowy, z mirry, ylang-ylang, rumiankowy)
  • Algi (algi brunatne, spirulina)
  • Ekstrakty roślinne (ekstrakt z papryki - kapsaicyna, ekstrakt z papai)
  • Minerały (cynk, siarka, miedź, minerały z Morza Martwego, błoto z Morza Martwego, sól morska)
  • Glinki (glinka zielona, czerwona, żółta, błękitna, koalinowa, ghassoul)
  • Dziegieć brzozowy
  • Składniki złuszczające (kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas azeleinowy)
  • Składniki przeciwgrzybicze (climbazol, pirokton olaminy, pirytionian cynku, tymol, biosiarka, siarczek selenu)
  • Składniki regulujące florę bakteryjną (inulina)
  • Półprodukty domowe: ocet jabłkowy, sok z cytryny, skrobia ziemniaczana (pochłania sebum), drożdże

Warto pamiętać, że substancje, które służą przetłuszczającej się skórze głowy (zioła, cytryna, glinki, minerały), mogą być całkowicie nietolerowane przez końce włosów, zwłaszcza te porowate i suche. Produkty, które służą suchym i uwrażliwionym końcówkom (emolienty) mogą z kolei obciążać włosy u nasady oraz wzmagać przetłuszczanie.

Zobacz: Mieszane włosy - przetłuszczająca się skóra głowy i suche końce

Półprodukty, które potęgują przetłuszczanie

Tłusta skóra nie lubi zapychających ją olejów, wosków i filmformerów (silikonów, polyquaternium) oraz produktów, które ją wysuszają zaburzając równowagę wodno-tłuszczową. Przede wszystkich dużej dawki mocnych detergentów (SLES) i złego alkoholu: Isopropyl Alcohol, Alcohol, Alcohol Denat. Tłusta skóra głowy lubi odtłuszczanie i nawilżanie - powinniśmy jej to zapewnić podczas każdego mycia.

To nie jest tak, że zaszkodzi skórze umycie głowy szamponem z SLES (a nawet może pomóc), ale na pewno zaszkodzi jej skrajność: regularne i agresywne mycie skóry głowy szamponem z SLES, płukanie jej w gorącej wodzie i suszenie gorącym nawiewem suszarki. Są osoby, które mogą stosować tylko łagodne szampony i są takie, którym służą wyłącznie szampony mocniejsze - trzeba wybrać swój ulubiony, ale o tym już pisałam wiele razy.

Zobacz:
Dlaczego lubię szampony z SLES
Czy można myć włosy szamponami dla dzieci?


Co jeszcze dodałybyście do mojej listy? W jaki sposób Wy ograniczyłyście przetłuszczanie swoich włosów? A może wciąż zmagacie się z tym problemem?


« Nowszy post Starszy post »

17 komentarzy

  1. Hej:) Ja należę obecnie do grona tych szczęśliwców, którzy nie muszą zmagać się ze zwiększonym wydzielaniem łoju, ale pamiętam jak kiedyś sama miałam z tym problem. Chyba najbardziej pomogła mi wtedy zamiana przypadkowych szamponów na te zawierające naturalne ekstrakty:) I oczywiście dieta też ma niebagatelne znaczenie:) Polecam suplementację chlorofilem i witaminą B

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jaki chlorofil polecasz? ♥ Rozglądam się za nim od jakiegoś czasu. :)

      Usuń
    2. Ja piję chlorofil myvita i odkąd zaczęłam suplementację dostrzegam szereg pozytywów:) Mam zdecydowanie więcej energii, lepszą koncentrację i prawie nie choruję:) Oczywiście włosy też są zadowolone:)

      Usuń
  2. O nie! Prawie kazdy punkt dotyczy mnie i teraz jak dojsc do tego, co nie wplywa na przetluszanie wlosow, a co je nasila... zaczne od podwojnego mycia skory glowy.

    OdpowiedzUsuń
  3. u mnie na przetłuszczanie prawdopodobnie ma problem z tarczycą i co bym nie zrobiła to i tak muszę myć włosy codziennie :(

    zapraszam do mnie na nowy wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mi włosy zaczęły się przetłuszczać szybciej od olejowania,ale i tak jestem zadowolona z efektów,więc mi to nie przeszkadza:)

    OdpowiedzUsuń
  5. No niestety, dodałabym jeszcze jeden podpunkt - taki typ skóry głowy. Jako właścicielka włosów, które od "zawsze" muszę myć codziennie, mogę potwierdzić,że czasami żadne metody nie pomagają, bo po prostu taka nasza specyfika.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, mam to samo i co bym nie zrobiła zawsze muszę umyć wlosy codziennie ;/

      Usuń
    2. Kochana nie jesteś sama. Staram się dbac o wlosy. Stosować roznd tricki aby zniwelowac przetluszczanie i nic. Na początku kazdy mowil, ze to przez okres dojrzewania... No nie w moim przypadku, chyba ze od 12 lat nadal dojrzewam :)

      Usuń
    3. Mam to samo, nieważne co robie włosy i tak musze myć codziennie a wiele, oj wiele metod wypróbowałam. Taki nasz "urok" :/

      Usuń
  6. Czesc Natalka:)
    juz od prawie dwoch lat czytam Twojego bloga, pamietam, ze gdy go odkrylam, to nie bylo wolnej minuty,bym nie czytala Twoich postow:P
    Ile ja sie wtedy dowiedzialam! Moj chlopak stwierdzil, ze oszalalam, jak zobaczyl, ze coraz bardziej wkrecam sie we wloslomaniactwo;)
    ale w koncu widac efekty!
    Uweilbiam Cie i Twojego bloga. Jestes inspiracja:)
    I oczywiscie,ze mam Twoja ksiazke, juz cala przeczytana:P
    A pisze do Ciebie, poniewaz mam falowano-krecone wlosy, a chcialabym miec je proste. Czytalam, ze Ty tez mialas falowane,ale poprzez piegnacje je zmienilas. Czy moglabys mi napisać luba napisac posta co dokladnie robilas, ze staly sie proste? Bede Ci bardzo wdzieczna, z reszta jak zawsze;) :*

    OdpowiedzUsuń
  7. Post - bajka! :) dodałabym tylko jedną rzecz. Wszystko zależy też od hormonów. Moja skóra do tej pory przetłuszczała się bardzo szybko, co skutkowało dziennym myciem skóry głowy i włosów. Nie byłam w stanie przetrzymać ich choćby pół kolejnego dnia! Aż do momentu ciąży i niestety zabiegu, przez który musieliśmy przejść. Tak jak mówię, zadziałały hormony i zmieniła się skóra głowy i twarzy. Włosy mogę teraz myć co dwa dni, a i twarz nie przetłuszcza się tak szybko.

    OdpowiedzUsuń
  8. Moje się szybciej przetłuszczają, kiedy są związane, jak są rozpuszczone, to dłużej są świeże o.o

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo dobry i konkretny wpis. Właśnie dokucza mi szybkie przetłuszczanie, swędzenie i generalnie coś jest nie tak. Musze przyjrzeć się diecie i poziomowi stresu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Wybacz- muszę ���� biały chleb i makaron to nie węglowodany proste ☺��
    Post super, u mnie przetłuszczanie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi... ciężka walka ����

    OdpowiedzUsuń
  11. Hej, mam 15 lat i od 2 lat muszę myć głowę codziennie. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że myjąc głowę wieczorem w ciągu dnia zaczyna się robić tłusta więc postanowiłam myć głowę rano po czym wieczorem włosy były już tłuste i nie wiem co robić! Spinam włosy kiedy mogę, ale bardzo często chodzę w rozpuszczonych, starałam się przetłuścić wlosy co również nie pomogło. Stwierdziłam że skoro nic już nie pomaga to przefarbuje włosy, naturalny mój kolor to brązowy, a przefarbowałam na trochę ciemniejszy bo myślałam że to może je wysuszyć po czym faktycznie nie myłam głowy przez 4 dni i nie robiła się tłusta więc umyłam głowę i wróciłam do tego że dalej muszę je myć codznnie, ale teraz muszę używać kosmetyków do włosów farbowanych, poza tym mam cienkie włosy i zaczęły strasznie wypadać, oczywiście się przeraziłam tym, więc na drugi dzień kupiłam biotebal ale nie wiem czy to coś pomoże, narazie stosuje go niecały miesiąc, ale dalej nie wiem co robić jeśli chodzi o to przetłuszczanie się włosów, a między innymi zaczełam używać olejka rycynowego i wgl nie wiem czy powinnam go stosować, bo może przez to będę się jeszcze bardziej przetłuszczać...

    OdpowiedzUsuń