środa, 10 lutego 2016

Herbata krzemionkowa dla włosów, skóry i paznokci


O herbacie krzemionkowej napisałam na blogu po raz pierwszy na samym początku jego istnienia, ale wtedy nigdzie nie mogłam jej znaleźć. Ostatnio będąc w zielarni natknęłam się na nią, kupiłam i pomyślałam, że Was, włosomaniaczki, też może zainteresować to bogate źródło krzemu.

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam ziołowe herbaty i prawie w ogóle nie piję tych gotowych (w torebkach). W mojej kolekcji są niemal same zioła, m.in. lipa, czarny bez, pokrzywa, jasnota biała z pokrzywą, dzika róża, mięta, rumianek - wszystkie (poza czystkiem i zieloną herbatą) zbieram z mamą wiosną/latem.

Cena i dostępność herbaty krzemionkowej

50 g herbaty krzemionkowej kosztuje około 5 zł i dostępna jest w dwóch wersjach: ekspresowej (KLIK) i sypanej (KLIK). Można ją kupić w zielarniach internetowych i stacjonarnych.

Skład herbaty krzemionkowej
  • skrzyp (30%),
  • poziewnik,
  • owies,
  • kłącze perzu,
  • liść miodunki,
  • pokrzywa.
Produkt pochodzi z rolnictwa ekologicznego, wszystkie zioła zebrane są ręcznie.

Sposób spożycia według producenta

1 łyżeczkę herbaty należy zalać wrzątkiem, przykryć talerzykiem, odstawić na 10-15 minut, a następnie przecedzić i pić małymi łykami. Skrzyp powinno się gotować, aby uwolnił krzem - nie wiem dlaczego producent tego nie uwzględnił.



Właściwości herbaty według producenta

Krzem jest uznawany za bardzo ważny pierwiastek śladowy. Jest on niezbędny w procesie tworzenia kości, tkanki łącznej, naczyń krwionośnych, skóry, włosów i paznokci, a wraz z wiekiem zapotrzebowanie na krzem rośnie. Szczególnie ważna jest rola krzemu w zapobieganiu zmianom związanym z wiekiem np. miażdżycy, utrzymaniu sprężystości skóry i ścięgien oraz dobrego stanu kości, włosów i paznokci. Herbatka krzemionkowa dzięki odpowiednio dobranym składnikom jest bardzo zasobna w rozpuszczalną krzemionkę. Picie jej nawet raz dziennie zapobiega zamianom związanym z niedoborem krzemu w organizmie.

Przykładowe źródła krzemu:
  • zioła: skrzyp polny, rdest ptasi, perz, pokrzywa, podbiał,
  • ryby, owoce morza, algi, wodorosty,
  • płatki owsiane,
  • otręby: pszenne,
  • kasze: gryczana, jęczmienna,
  • warzywa: czosnek, szczypiorek, marchew, rzodkiewka, kalarepa.

Wypadanie włosów, kruchość paznokci, łupież, trądzik, trądzik różowaty, grzybice, a także skłonność do krwotoków i siniaków oraz stany zapalne dziąseł mogą być objawem niedoboru krzemu.


Właśnie wypiłam pierwszy kubek swojej herbaty krzemionkowej i jestem przedwiosennie zdeterminowana, aby zaparzać ją codziennie.
Jaką herbatę wzmacniającą włosy polecacie (poza czystym skrzypem, pokrzywą i skrzypokrzywą)?


« Nowszy post Starszy post »

86 komentarzy

  1. Tak mała czcionka że nie da się tego przeczytać. Drugi akapit jest nie do rozszyfrowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teraz jest super :)

      Usuń
    2. Przecież można sobie powiększyć obraz na ekranie. Czy teraz w szkole nie ma podstaw obsługi komputera?

      Usuń
    3. nie, są za to dwie religie

      Usuń
  2. Koniecznie muszę ją kupić, uwielbiam ziołowe herbaty, często piję pokrzywę, rumianek, mięte. Ta krzemionkowa będzie dla mnie idealna:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja piję herbatę z pokrzywy też jest rewelacyjna na włosy, skórę i paznokcie, a jako maski na włosy używam oleju kokosowego super efekty

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy oleju kokosowego można używać do przetłuszczających się włosów?

      Usuń
    2. pewnie:) ale nie nakładaj na skórę głowy

      Usuń
  4. Dzięki za wpis! Właśnie zastanawiałam się co zacząć pić na włosy i już wiem ;) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Pierwszy raz słyszę o takiej herbatce ale teraz będę się za nią rozglądać bo bardzo mi się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jest jeszcze kwiat wrzosu - krzem i potas. I świetnie działa na schorzenia pęcherza i nerek :)
    Nie wiem, czy wrzos też, ale długotrwałe spożywanie herbatek ze skrzypu prowadzi do wypłukiwania którejś z witamin B :(
    Kasza gryczana jest niesamowitym źródłem krzemu, łatwo przyswajalnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potasu absolutnie nie należy spożywać w chorobach nerek, nie wiem skąd masz takie informacje ale to duży błąd

      Usuń
  7. Polecam wierzbówkę na wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie na każde, tylko n nadmiar androgenów ;) Przy łysieniu telogenowym związanym np. z zaburzeniami pracy tarczycy to raczej nie pomoże chyba, że przy okazji mamy nadmiar androgenów. Inna rzecz, że należy poinformować swojego gin-endo o spożywanych ziołach (o ile się leczymy hormonalnie). Swoją drogą, mnie wierzbownica nie pomagała na hiperandrogenizację.

      Usuń
  8. A jaka w smaku jest ta herbatka? bo mi chyba brakuje krzemu bo strasznie mi się łamią paznokcie, dzisiaj przyszła do mnie paczka z chlorkiem magnezu i będę się dziś pluskać w wannie bo od picia kawy brakuje go.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Smakuje jak standardowa mieszanka ziołowa. Dla kogoś kto pije herbaty smakowe może być niesmaczna :)

      Usuń
    2. Napisz proszę gotujesz ją czy zaparzasz?
      Kurcze ja parze skrzyp może robię błąd?

      Usuń
    3. Podbijam pytanie, piję skrzypokrzywę ale mieszankę zalewam wrzątkiem i zaparzam ok. 15-20 min. Efekty są, włosy szybciej rosną i są mocniejsze, ale czy to duży błąd, że nie gotuję skrzypu?

      Usuń
  9. Słyszałam też, że są dziewczyny, które piją kawę Inkę właśnie z krzemionką i niby wpływa na porost. Ale herbata to chyba lepsza opcja - bo nie wypłukuje nic. Ewentualnie ten skrzyp i pokrzywa w składzie witaminę B. Może wzmocnię swoją kurację drożdżową właśnie tą herbatą. Co wypłukałaby mi herbata - drożdże by uzupełniły. :)
    Sandra
    Sandra

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Inka też nic nie wyplukuje- to kawa zbożowa:))

      Usuń
    2. Gdzie kupujecie Inke , albo Inke z orkiszem!?

      Usuń
    3. Sama orkiszowa kawa jest cudowna! Smak, zapach, prozdrowotne dzialanie! W lepszych zielarskich sklepach. A jak nie maja to mozna poprosic o zamowienie ;)

      Usuń
    4. Inkę z orkiszem można kupić w Kauflandzie :) Pozdrawiam

      Usuń
  10. Muszę spróbować, być może nawet już jutro uda mi się ją zakupić! Nie wiedziałam nawet o istnieniu czegoś takiego jak herbata krzemionkowa, a mi akurat myślę, że bardzo by się przydała na moje problemy z cerą i w moim procesie zapuszczania włosów. Składniki z tej herbatki są w kilku znanych mi środkach na wzmocnienie i porost włosów, a to chyba oznacza, że taka herbatka pomoże jeszcze bardziej niż tabletki. Ja i moje włosy jesteśmy Ci ogromnie wdzięczne za ten post, haha. ^^
    Pozdrawiam, Domi :)
    http://deeoemi.blogspot.com/2016/02/moj-zakatek.html

    OdpowiedzUsuń
  11. Pamiętajcie, że przy piciu pokrzywy trzeba uważać na wypłukiwanie B2! ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Pierwszy raz słyszę o tej herbatce i brzmi ona bardzo zachęcająco :) Za niedługo skończę pić skrzypokrzywę, potem zrobię sobie 3 tygodnie przerwy i chyba rozejrzę się za tą krzemionkową :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Piję tą herbatkę od 3 miesięcy łącznie z trądzikową. Smak ma świetny. Działanie? Banalna herbatka cudowne działanie. Ogromnie szybko rosną po niej włosy. Obcinałam dość sporo w grudniu a już wróciłam do dawnej ich długości. Także przyśpieszenie wzrostu i mocne paznokcie! Na pewno będę wracała do tej herbatki w ciągu roku, a najlepiej będę ją piła łącznie z innymi na zmiennie :) Bardzo się cieszę, że w końcu któraś blogerka dała o niej znać! :) Naprawdę często takie herbatki mają lepsze działanie niż najdroższe kuracje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, czekam na efekty u siebie! :D

      Usuń
    2. To w takim razie ja jutro lecę do zielarskiego i kupuje i zaczynam pić;)

      Usuń
  14. Jeszcze mam pytanie do Ciebie Natalko, co poradzisz na cienkie, średnio porowate w kierunku wysoko porowatych włosy? Jak o nie dbać? Co takie włosy lubią?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poczytaj na blogu - mam dokładnie takie włosy i wszystko dokładnie opisuję. Ciężko przepisać wszystko do 1 komentarza :)

      Usuń
  15. Poprosimy jeszcze recenzję najnowszej maski Biovax :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Hej!
    Polecam skrzyp zmieszany z łopianem - jedno i drugie można zebrać samodzielnie. Część stosuję jako płukankę na włosy, część do picia. Mieszanka jest rewelacyjna.
    Gdy miałam krótkie włosy gołym okiem było widać, że taki napar działał jak 'pianka' do włosów' - unosił od nasady oraz usztywniał.
    Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Skrzyp i resztę ziół trzeba trochę pogotować (ok. 10 minut), żeby pękła ściana komórkowa i uwolniła się do wody krzemionka, tutaj link do info z Różańskiego http://rozanski.li/339/equisetum-skrzyp-jako-elastotropica-i-uragoga/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wiem o tym, ale producent nie wspomina o gotowaniu tylko o zaparzaniu, sama nie wiem dlaczego.

      Usuń
    2. być możde dlatego, iż części z ziół wchodzących w skład mieszanki nie wolno długo gotować.
      Dlatego ja jednak polecam picie osobno parzonej pokrzywy i osobno gotowanego skrzypu

      Usuń
  18. Ja piję skrzyp i pokrzywę razem. Ale te torebkowe. Działają bardzo dobrze, widzę po przyroście i po skórze. Myślałam, żeby przerzucić się na sypane, ale nie umiem znaleźć w supermarketach, a nie chce mi się szukać gdzie indziej ;p Chyba zostanę przy torebkowych. I właśnie zorientowałam się, że jedząc codziennie moją ukochaną owsiankę, robię przy okazji dobrze moim włosom :D Super :D

    OdpowiedzUsuń
  19. Ktoś się orientuje, gdzie herbatki z tej serii można dostać poza sklepami zielarskimi? Bo takich nie mam pod ręką :P

    OdpowiedzUsuń
  20. Uwielbiam odrywać nowe zioła, herbaty... Zwłaszcza, że wiele ma naprawdę niezwykłą moc. Muszę wypróbować tę krzemionkową, bo o niej jeszcze nie słyszałam! :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Można sobie samemu ukręcić taką mieszankę :) herbaty krzemionkowe powinno się trochę pogotować, żeby wyciągnąć z ziół ten cenny składnik. Zaparzenie ich tylko nie pozwala wydobyć potencjału ziół :)

    OdpowiedzUsuń
  22. ciekawa ta herbatka, ostatnio gustuję w ziołowych:)

    OdpowiedzUsuń
  23. Hej Natalia! Mam nowe wiadomości. Dla ciebie może ułatwią ci użeranie się z niektórymi...ale do rzeczy ;)
    9lutego jest Dzień Bezpiecznego Internetu i hasło to przytul hejtera. Została stworzona piosenka o takim samym tytule. Zapewne znajdziesz na yt. Ale gdy ktokolwiek nie potrafii posługiwać się konstruktywną krytyką to już jego problem.
    Pozdrawiam ; Przytul Hejtera!
    Oliwia(wiem ze to było wczoraj ale chciałam dodać komentarz przy jaknajaktualniejszym postem)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hehe dzięki :) Chociaż ja nie mam problemów z hejterami - ani nie ma ich tu wiele, ani nie mam kłopotów z rozprawianiem się z nimi ;-)

      Usuń
  24. Swojego czasu natknęłam się na informację jakoby yerba mate miała wpływ na wzmocnienie włosów. Nieco mnie to zdziwiło bo zdarzało mi się ją pić regularnie przez dłuższy czas a nigdy nie zauważyłam żadnego włosowego efektu :) Jednak mogło to być spowodowane tym, że na moich kręconych włosach trudno mi dostrzec jakiekolwiek różnice w przyroście czy kondycji. W każdym razie myślę że jest to ciekawa i warta weryfikacji informacja ;)
    Pozdrawiam, Ania

    OdpowiedzUsuń
  25. W jaki sposób suszysz zioła, które zbierasz? :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozkładam na papierze białym i przykrywam tym samym. Musi być ciepło, żeby nie zgniły. No i nie powinny być mokre (zbierane po deszczu). :)

      Usuń
  26. ile jej trzeba wypić, żeby były efekty? wystarczy jedna filiżanka dziennie przez jakiś tam czas? :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Nie słyszałam o takiej herbacie. Piłam herbatę z pokrzywy. Genialna. Teraz pewnie wypróbuję tą..

    OdpowiedzUsuń
  28. To jest nowosc dla mnie, ja popijam zielona, czerwona, mietowa czy z pokrzywy, ale o krzemionkowej nie mialam pojecia, czas wiec na test. Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Koniecznie muszę ją zakupić :-)
    Świetny wpis. Zapraszam

    OdpowiedzUsuń
  30. Jaka fajna mieszanka. Póki co popijam skrzyp i pokrzywę, ale ta herbatka idzie o krok dalej w serwowaniu witamin i minerałów :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Ja stosuję ziemię okrzemkową spożywczą , do kupienia w sklepach zielarskich :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Ja piję herbatkę z bratka

    OdpowiedzUsuń
  33. Czy ktoś orientuje sie czy skład nivea long repair uległ zmianie? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podbijam pytanie, mam wrażenie, że coś się zmieniło. Inaczej działa na włosy...niestety gorzej. Ale nie mam już starego opakowania by porównać.

      Usuń
  34. Piłam skrzypokrzywę, ale niestety wypłukała mi magnez tak bardzo, że "latały" mi powieki, więc przerzuciłam się na siemię lniane i jest bezobjawowo, bejbiki rosną jak szalone, a do tego bardzo mi smakuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Było powtarzane do znudzenia, że przy skrzypokrzywie trzeba uzupełniać magnez i witaminy z grupy B. Miałam podobnie, 'powieka latała' i to przy braniu magnezu multiwitaminy, musiałam przerzucić się na mocniejszy, z większą dawką.

      Usuń
  35. Natalio. Czy jest różnica czy pijemy takie herbatki (tą czy np. skrzypokrzywę) na czczo, czy po jedzeniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nie Natalia, ale odpowiem za siebię ;) Polecam pić po posiłku, na czczo potrafił rozboleć żołądek i było kilka problemów. Po jedzeniu nic się nie dzieje. Identyczna sytuacja z tabletkami ze skrzypem. A jeśli chodzi o większą skuteczność- raczej nie ma różnicy.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

      Usuń
  36. Jak długo gotujesz skrzyp polny?

    OdpowiedzUsuń
  37. a ja tak zupełnie nie na temat. jeśli dobrze pamiętam to mieszkasz w Poznaniu, prawda? :) otóż ja od kilku miesięcy też, i ostatnio zapragnęłam zmiany. i tutaj moje pytanie - znasz (albo któraś z czytelniczek) jakiś salon godny polecenia? najlepiej taki żeby fryzjer potrafił mi doradzić w jakiej fryzurze będę wyglądać najlepiej i jaka będzie odpowiednia dla moich włosów.

    OdpowiedzUsuń
  38. Jakiś czas temu polecała mi ja pani ze sklepu zielarskiego, ale się nie zdecydowałam. Może jednak warto spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  39. Ja póki co, na herbatkę się nie skuszę bo źródło krzemu dostarczam w piciu ziemi okrzemkowej. Konsystencja jak mąka. Jedna szklanka dziennie na czczo. Po pewnym czasie zauważyłam poprawę stanu paznokci. Ale uważam, że taka herbatka to niezła alternatywa ;)

    Ruda

    OdpowiedzUsuń
  40. Droga BlondHairCare,
    poproszę Cię o radę...
    Kiedyś często zdarzało kręcić mi się włosy, to na papiloty, to lokówką, to warkoczyki...
    Zawsze otrzymywałam długotrwały efekt - czyli spokojnie mogłam przetańczyć imprezę, pójść na jakaś uroczystość i włosy pozostawały długo kręcone (a nie używałam lakierów ani pianek!). Kiedy fryzjerki czesały mnie same to mówiły, że mam włosy podatne na kręcenie.

    Od jakiegoś czasu próbuję nakręcić włosy na termoloki i niestety prostują mi się po kilku minutach! używam zarówno pianki przed jak i lakieru po ale mimo wszystko loki prostują się jeszcze przed wyjściem z domu. Oczywiście mam "większą" objętość włosów ale nie jest to ten efekt jaki chciałabym mieć.

    Czy możesz mi doradzić co mogę zrobić? Kręcąc dzisiaj włosy, nakładałam wałki na "stare/nieumyte od wczoraj" włosy aby spróbować jak się zachowają i też mi się rozprostowały...

    Podcinałam ostatnio końcówki i fryzjerka stwierdziła, że mam zdrowe włosy - czy może być to winą, że loki nie chcą się trzymać bo są zbyt nawilżone?
    Proszę o Twoją pomoc!

    OdpowiedzUsuń
  41. Natalko, ja chciałabym wiedzieć jakiej używasz wcierki do włosów czy tam toniku. Ewentualnie jaką polecasz. Wiem,że większość ma w zastosowaniu przyspieszyć porost i wzmocnić włosy, ale również OGRANICZYĆ przetłuszczanie włosów. A na tym działaniu by mi zależało przede wszystkim. Z góry dziękuję ^^

    OdpowiedzUsuń
  42. Mam do Ciebie pytanie - 5 miesięcy temu podcinalam końcówki i niestety znów są zniszczone, mam bardzo słabe włosy i szybko się rozdwajają na całej długości. Warto je znów podciąć? Dodam, że rosną mi bardzo wolno - 0,5cm na miesiąc to szczyt marzeń :( Doradź mi, zapuszczac zniszczone czy podciac znów tracąc na długości? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  43. Do tej pory piłam czystka oraz pokrzywę. O tej herbatce nie słyszałam, ale chyba spróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  44. A jak jest z dostępnością tej herbaty?

    OdpowiedzUsuń
  45. Właśnie zakupiłam tą herbatę. Ciekawa jestem efektów.Jak przygotowujesz napój? Szczerze mówiąc nie wiem jak się za to zabrać... Zagotowujesz w garnku wodę z ziołami?

    OdpowiedzUsuń
  46. Ja wykańczam obecnie wszystkie herbaty torebkowe żeby móc zaopatrzyć się tylko w te sypane :) Na zakupach rozejrzę się za tą herbatką.

    OdpowiedzUsuń
  47. Super propozycja - ostatnio polubiłam herbaty ziołowe, właściwie to napary i zwykłej czarnej praktycznie już nie piję

    OdpowiedzUsuń
  48. Cześć, będzie podsumowanie tego picia? ja wypiłam jedno opakowanie, ale nieregularnie stosowałam, więc spektakularnych efektów nie było. Jestem ciekawa jak u Ciebie

    OdpowiedzUsuń
  49. skrzyp trzeba gotowac? czyli jak sie ja zaparza w koncu wrzatkiem czy trzeba pogotowac?

    OdpowiedzUsuń
  50. Dołączam się do powyższego pytania i dodaje kolejne. Dlaczego herbata w torebkach jest gorsza od tej sypanej i czy tyczy się to również tych, kupowanych w aptekach i sklepach zielarskich? Osobiście uwielbiam pokrzywę:) ale nie cierpię tych pływających fusów w herbatach sypanych:(

    OdpowiedzUsuń
  51. Sam krzem organiczny wpływa doskonale nie tylko na włosy, ale całość zdrowia organizmu, nic dziwnego, że jest tak popularny na przykład we Francji. Narzeczona od kiedy pije krzem zauważa, że jej włosy mniej wypadają i są mocniejsze, ja piję krzem bo uprawiam dużo sportu. Także krzem nie tylko, ale także, na włosy ;)

    OdpowiedzUsuń
  52. Taką herbatę dobrze jest zaparzyć na wodzie redox po uzdatnieniu filtrem (na ujęciu wody) herbata będzie podwójnie zdrowa :)

    OdpowiedzUsuń
  53. Kupiłam herbatkę ale w mojej brak skrzypu nie wiem czy wycofali że składu. Herbatkę trzeba zalać zimną wodą i gotować na małym ogniu ok 10 minut.

    OdpowiedzUsuń
  54. Witam. Piję od dawna herbatkę krzemionkową i włosy w ogóle mi nie wypadają. Herbatka jest moim zdaniem mało wyrazista w smaku i dodaję torebkę do innych ziółek, tak przy okazji ;) Polecam spróbować ;)

    OdpowiedzUsuń