niedziela, 22 stycznia 2017

Szampon 2w1 i 3w1 - co to znaczy?



Dziś krótki post o tym, co kryje się pod nazwą szampon 2w1 i szampon 3w1. Jaka jest rola szamponu 2w1 i kto może go stosować?

Szampon 2w1 - co to jest?


Szampon 2w1 to nic innego jak szampon z odżywką. Zawiera składniki oczyszczające (detergenty) oraz stosunkowo dużo substancji kondycjonujących, czyli takich, które działają na osłonkę i tymczasowo poprawiają wygląd włosa. Jego zadaniem jest umycie głowy, ale także dodanie włosom blasku, wygładzenie ich i ułatwienie rozczesywania.

Wśród składników myjących znajdziemy przede wszystkim detergenty anionowe (głównie SLES), a wśród składników kondycjonujących m.in. zmywalne silikony (Dimethicone, Amodimethicone), Polyquaternium (Polyquaternium-7, Polyquaternium-10), gumę guar (Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride), proteiny (wielkocząsteczkowe i hydrolizowane) czy naturalne oleje.

Poza tradycyjnymi szamponami 2w1 są też szampony przeciwłupieżowe 2w1, które z jednej strony myją głowę i niwelują łupież, a z drugiej dbają o końce włosów.

Szampony przeciwłupieżowe 2w1 - przykłady składów


Garnier Fructis, Szampon przeciwłupieżowy 2w1

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Coco-Betaine, Glycol Distearate, Sodium Chloride, CI 19140, CI 42090, Niacinamide, Cocamide Mipa, Saccharum Officinarum Extract, Sodium Benzoate, Sodium Cocoate, Sodium Hydroxide, Polyquaternium-10, Salicylic Acid, Dimethicone, Camellia Sinensis Leaf Extract, Zinc Pyrithione, Benzyl Alcohol, Linalool, Pyrus Malus Extract, Carbomer, Pyridoxine HCl, Citric Acid, Butylphenyl Methylpropional, Methyl Cocoate, Citrus Medica Limonum Peel Extract, Parfum.

Head&Shoulders, Thick&Strong 2w1, Szampon przeciwłupieżowy z odżywką

Aqua, CI 17200, CI 19140, Cocamidopropyl Betaine, Dimethicone, Glycol Distearate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydrochloric Acid, Linalool, Magnesium Carbonate Hydroxide, Magnesium Chloride, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfum, Sodium Benzoate, Sodium Chloride, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Polynaphthalenesulfonate, Sodium Xylenesulfonate, Tocopheryl Acetate, Zinc Carbonate, Zinc Pyrithione.

Zwykłe szampony 2w1 - przykłady składów


Dove, Nutritive Solutions, szampon i odżywka do włosów 2w1

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycol Distearate, Sodium Chloride, Lysine HCl, Arginine, Glycerin, Dimethiconol, Dimethicone, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Amodimethicone, Cetrimonium Chloride, Parfum, Cocamidopropyl Betaine, Cocamide MEA, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Sodium Lauryl Sulfate, Styrene/Acrylates Copolymer, Mica, Laureth-4, Laureth-23, Poloxamer 407, Xanthan Gum, Trideceth-12, PEG-45M, PEG-4, Silica, Disodium EDTA, Acrylates/Beheneth-25 Methacrylate Copolymer, PPG-12, Citric Acid, Sodium Hydroxide, DMDM Hydantoin, Sodium Benzoate, Methylchlorothiazolinone, Methylisothiazolinone, Benzyl Alcohol, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 15985, CI 19140, CI 77891.

Timotei, with Jericho Rose, szampon 2w1, Intensywna Pielęgnacja

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Dimethiconol, Sodium Chloride, Selaginella Lepidophylla Aerial Extract, Gardenia Tahitensis Flower Extract, Cocos Nucifera Oil, Tocopherol, Trehalose, Gluconolactone, Glycerin, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Parfum, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Glycol Distearate, Disodium EDTA, Carbomer, PPG-12, Citric Acid, Sodium Hydroxide, TEA-Sulfate, Triethanolamine, Sodium Benzoate, DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Benzyl Alcohol, Benzyl Cinnamate, Coumarin, Linalool.




Tak naprawdę większość szamponów drogeryjnych i fryzjerskich to szampony z odżywką, z tą różnicą, że na etykiecie nie mają napisane "2w1". Może nie wszystkie mają tak dużo substancji filmotwórczych jak typowe szampony 2w1, ale też mają ich sporo. Gdyby szampony były całkowicie pozbawione substancji wygładzających, nasze włosy po umyciu byłyby splątane, szorstkie i matowe, a w dodatku szybciej by się niszczyły.

Szampon 2w1 - dla kogo?


Po pierwsze dla zdrowych włosów i skóry głowy. Taki szampon doskonale wypielęgnuje zdrową skórę głowy i zdrowe włosy, ponieważ nie mają specjalnych wymagań odnośnie pielęgnacji. W przypadku skóry przetłuszczającej się może skracać świeżość skóry głowy, a nawet obciążać włosy u nasady. Jeśli włosy mają zaburzoną równowagę wodno-tłuszczową (są zniszczone i/lub przesuszone), szampon 2w1 nie zastąpi im maski i oleju. Po jego pierwszym użyciu efekt może być świetny (włosy gładkie i pozornie nawilżone), ale z czasem będą coraz bardziej suche i niesforne (elektryzujące się, spuszone).

Po drugie podczas wyjazdów. Jeśli mamy mało miejsca w walizce i mało czasu na pielęgnację włosów podczas wakacji, wielofunkcyjny szampon z odżywką może być dobrym pomysłem. :)

Po trzecie, szampon sprawdzi się, gdy mamy niewiele czasu na pielęgnację włosów, a w krótkim czasie musimy je umyć i sprawić, że będą gładkie i lśniące. Np. przed spontanicznym spotkaniem ze znajomymi.

Szampon 2w1 to świetne rozwiązanie dla włosów krótkich i/lub bezproblemowych, dlatego najlepiej sprawdza się na włosach mężczyzn. Najczęściej towarzyszącym im problemem skóry głowy jest właśnie łupież, stąd na rynku jest wiele szamponów przeciwłupieżowych 2w1.

Szampon 2w1 - jak stosować?


Myj skórę głowy spokojnie i dokładnie, najlepiej dwukrotnie - zbyt chaotyczne i szybkie mycie może sprawić, że po umyciu włosy będą niedomyte, a przez to niesforne. Aby uniknąć obciążenia, spłukuj włosy dłużej i dokładniej niż zwykle.

Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu włosów szamponem oczyszczającym. Zawarte w szamponie składniki kondycjonujące mogą z czasem osadzać się na powierzchni włosów tworząc depozyt i w konsekwencji obciążając włosy. Oznaką obciążenia włosów są zwykle smętnie wiszące strączki, szybsza utrata świeżości skóry głowy czy brak podatności na układanie.

Stosuj go sporadycznie, zwłaszcza jeśli masz długie i/lub problematyczne włosy. Szampon 2w1 nie zastąpi włosom odżywki i szybciej niż zwykle je obciąży, dlatego najlepiej sięgać po niego od czasu do czasu. Chyba, że mamy krótkie, bezproblemowe włosy. ;)

Szampon 3w1 - co to jest?


Szampon 3w1 to połączenie szamponu z dwoma innymi kosmetykami. Występuje w dwóch wersjach:
  • szampon + odżywka + żel pod prysznic,
  • szampon + płyn do kąpieli + żel pod prysznic.
Szampony 3w1 najczęściej przeznaczone są do pielęgnacji dzieci i dla mężczyzn.



Stosujecie szampony 2w1 lub 3w1?
Jakie są Wasze doświadczenia? :)


« Nowszy post Starszy post »

30 komentarzy

  1. Moja skóra na całym ciele wymaga delikatnej i "niezapychającej" pielęgnacji, więc bardzo rzadko używam szamponów 2w1. Moja skóra głowy zachowuje się po nich tak samo, jak cera po umyciu agresywnym żelem i po użyciu ciężkiego kremu.
    Przydaje się jednak na szybkie akcje mycie-czesanie-suszarka :)

    Jestem ciekawa, jak się u Ciebie sprawdził szampon ze zdjęcia arganowy w brązowej tubie. Ja miałam z tej serii odżywkę, ale w moim domu okazała się bublem ;/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta wzmianka o szamponach 3w1 to taka jałowa trochę. Ja ich nawet nie nazywam szamponami tylko produktami wielofunkcyjnymi.

    OdpowiedzUsuń
  3. czy ten arganowy szampon na zdjęciu na którego od jakiegoś czasu czaję się na Allegro też jest tak jakby z odżywką? :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. :) Nie mam w domu żadnego typowego szamponu z odżywką, te szampony to "statyści" do zdjęć :D

      Usuń
  4. Raczej nie - zdecydowanie wolę każdy z produktów w wersji solo.
    Z kolei - Ukochany ostatnio zdecydował się na szampon w połączeniu z żelem pod prysznic ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja nie stosuję ;) zazwyczaj kupuję wszystko osobno :D odżywkę, szampon :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam pytanie odnośnie stosowania szamponu oczyszczającego: myję włosy codziennie, kiedy powinnam sięgać po szampon oczyszczający? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy włosy staną się obciążone: zbijające się w strączki, szybciej przetłuszczajace się, oklapnięte itd. :)

      Usuń
  7. O, to ja myślałam, że nie używam odżywki, a okazało się, że sama sobie robię szampon z odżywką :D Kupuję Alterrę w Rossmannie i dolewam do niej różnych pierdółek, trochę oleju. Ostatnio zaczęłam przeglądać twojego bloga i uświaodmiłam sobie, jak bardzo nic nie wiem!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz czy nie wiesz, mało istotne - ważne, czy włosy ładnie wyglądają :)

      Usuń
  8. Rzadko stosuje 2 w 1, a 3 w 1 to już w ogóle omijam szerokim łukiem. Nie mam zaufania do takich produktów.

    OdpowiedzUsuń
  9. To samo pytanie zadaje juz pod trzecim wpisem, wiem ze nie jest związane z tematem ale czy moglabys Natalio napisac cos na ten temat?
    Pewnie jak dla wielu dziewczyn, tak i dla mnie jesteś inspiracją w powrocie do nauralnego koloru włosów. Nie farbe juz 5 miesiecy, niestety coraz częściej się waham ponieważ mam nieodparte wrażenie, że moje pojedyncze siwe wlosy są zbyt widoczne dla otoczenia. Stąd moje pytanie co można zrobić, lub co byś zrobiła na moim miejscu gdybyś zaczęła zauważać pierwsze siwe wlosy? 
    A może wie ktoś coś na temat odsiwiaczy? Czy to działa? Czy niszczy włosy? 
    Pozdrawiam 
    Dominika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zrób sombre albo delikatne pasemka. :) To najlepszy sposób, aby nie farbować co miesiąc :) No i wymieszasz pasemka z siwymi nitkami, przez co nie będą rzucały się w oczy :)) Nie zagłębiałam się w temat odsiwiaczy póki co :(

      Usuń
  10. Mam pytanie z zupełnie innej beczki, jakiś czas temu napisałaś gdzieś skąd masz podłogi w swoim nowym domu. Te panele wyglądają cudownie,mogłabyś jeszcze raz napisać co to za firma i odcien? Jestem na etapie remontu własnego mieszkania i właśnie czegoś takiego poszukuje

    OdpowiedzUsuń
  11. Cześć Natalka, piszę pod tym postem, ale pytanie dotyczy podsumowania grudnia i Twojego wystroju domu:-) Bardzo podoba mi się aranżacja Twójego salonu i zasłony. Też chciałabym zasłony na karniszu od samego sufitu i u Ciebie świetnie to wygląda. Czy mogłabyś podesłać link do karniszy, które u siebie zastosowałaś? A zasłonki masz na taśmie ściągającej? Z góry dziękuję za odpowiedź, jeśli znajdziesz na nią czas :-) Z pozdrowieniami, Agnieszka
    PS. A przy okazji fajnie, że dzielisz się swoim życiem i doświadczeniem nie tylko z włosami:-), można się inspirować. Doceniam i dziękuję ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurczę, montażem i szyciem zajmowała się firma, więc nie umiem za bardzo odpowiedzieć. :( Ale to są te same, tu znajdziesz odpowiedź: https://www.houseloves.com/blog/2015/10/28/zaslony-na-wymiar-hotelove :* Powodzenia. :))

      Usuń
    2. Wielkie dziękuję za podpowiedź :-) Tobie również powodzenia i miłego dnia :-)) Chętnie nadal będę śledzić Twój blog i czerpać z Twojego doświadczenia i dobrego smaku. Pozdrawiam, Agnieszka

      Usuń
    3. Dziękuję bardzo! To najlepsze, co mogłam usłyszeć, bo... jedynym projektantem domu byłam ja :D

      Usuń
  12. Natalio chciałam poinformować, że paczka z kosmetykami dzisiaj do mnie dotarła juhuu. Dziękuję za interwencję, zabiwram się za testowanie :-) carrie1991

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A do mnie nagroda nadal nie dotarła... :(

      Usuń
    2. Natalio, co w takim razie dzieje się z moją nagrodą? Bo od nikogo nie mogę otrzymać żadnej odpowiedzi. Już tracę nadzieje, że do mnie dotrze...

      Usuń
  13. Wiesz, ja ostatnio cały czas myję prostym szamponem Yves Rocher z wyciągiem z malwy. Bardzo boję się bogatych w różne składniki szamponów ze względu na ryzyko obciążenia i efekt przetłuszczenia. Mam cienkie, dłuższe włosy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Natalio, jakiś czas temu komentowałam u Ciebie, że bez względu na pielęgnację, idąc krok w kro za Twoimi wskazówkami, moje włosy mi się puszyły. Od 3 lat prowadzę świadomą pielęgnację i to było nie do wytrzymania z tym puchem. W końcu znalazła: skóra głowy. Nie wiem czy to jest w ogóle logiczne, ale jeśli tylko zaniedbam ją, od razu wraca puch. I nie chodzi tu o szampony z SLSem tylko peelingi do skóry głowy. Wpadłam na to, gdy po przeprowadzce dostałam uczulenia od wody i szybko pobiegłam do trychologa po ratunek. Włosy po kilku dniach użycia preparatu były cudowne: gładkie, ujarzmione itd. Pomyślałam, że to woda więc po wyleczeniu odstawiłam wszystko. Niestety wraz z odstawionymi kosmetykami zawitał stęskniony puch. Teraz codziennie nakładam ten złuszczający lotion i mogę nawet nie nakładać odżywki a włosy są szczęśliwe. Czy jesteś w stanie to jakoś potwierdzić 'naukowo'? Czy to jest jakiś efekt placebo, a ja postradałam zmysły, żeby wiązać spuszone włosy ze skórą głowy?
    Wierna czytelniczka Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, albo peeling działa na Twoje włosy wygładzająco (np. podczas spłukiwania), albo skład łoju (sebum) nie służy Twoim włosom! :) Ale pewnie to pierwsze. Najważniejsze jest to, że znalazłaś rozwiązanie <3 Super. :)

      Usuń
    2. Mam nadzieję, że wierna czytelniczka Kasia jeszcze tu zajrzy, bo mam pytanie - czy gdy na głowie pojawiał się puch miałaś może problem z odstającymi baby hair? Jeśli miałaś, a ten lotion pomógł i je jakoś przygładził to czy mogłabyś zdradzić co to za produkt lub wstawić jego skład? Bo ja ze swoimi bardzo często nie mogę dojść do ładu, stosowałam już wiele sposobów.
      Pozdrawiam:)

      Usuń