Do czego można wykorzystać olej kokosowy, który nie sprawdził się na włosach? W zeszłym roku napisałam o kosmetycznych zastosowaniach oleju z kokosa (KLIK klik) - m.in. zamienniku kremu do golenia nóg, dodatku do kąpieli czy bazie peelingu do ciała. Dziś chciałabym Wam pokazać 3 domowe zastosowania, które przetestowałam w ciągu ostatnich tygodni. Są genialne! ♥
Olej kokosowy do mycia liści kwiatów
Skrzydłokwiat kupiłam w markecie i gdy przywiozłam go do domu, był bardzo brudny, matowy i zakurzony. Zwykle brudne kwiaty czyściłam pod prysznicem, ale efekt nie był dla mnie satysfakcjonujący ze względu na powstawanie na liściach osadu z twardej wody. Kupiłam nabłyszczacz do liści, ale ten produkt też się nie sprawdził. Wtedy postanowiłam sięgnąć po olej kokosowy, głównie ze względu na jego delikatną konsystencję.
Po lewej: kwiat wyczyszczony olejem kokosowym i okurzony po miesiącu
Po prawej: kwiat świeżo umyty olejem kokosowym
Po prawej: kwiat świeżo umyty olejem kokosowym
Przetarłam liście szmatką zamoczoną w mieszance wody i oleju kokosowego - to był strzał w dziesiątkę! Liście stały się czyste, pozbawione białych plam i superlśniące. ♥ Nawet, jeśli przyciągają kurz (a mam wrażenie, że przyciągają go słabiej), to nie jest on tak widoczny jak na matowych liściach. Żałuję, że nie zrobiłam brudnemu kwiatu zdjęcia, ale znalazłam inne liście, aby pokazać Wam efekt przed i po:
Olej kokosowy do czyszczenia skórzanych torebek i butów
Zaraz po nabłyszczeniu liści w całym domu, stwierdziłam, że olej koksowy sprawdzi się też do czyszczenia toreb i butów. Do testów wzięłam torebkę ze skóry saffiano. Zastosowałam tę samą mieszankę (ciepła woda i olej kokosowy) i efekt mnie zachwycił - torebka nabrała delikatnego połysku (ale wciąż jest matowa), a po kurzu, który wniknął w szczelinki nie ma śladu. Wcześniej przecierałam ją wilgotną szmatką, ale efekt był średnio zadowalający.
Olej kokosowy do czyszczenia mebli
Zakurzone blaty drewniane i drewnopodobne, meble skórzane i skóropodobne - wszystko możemy wyczyścić wodą z olejem kokosowym. Ja przetestowałam tę metodę na blatach (sprawdza się świetnie i blat wcale nie zostaje tłusty), a także na skóropodobnych siedziskach, które kurzą się w ekspresowym tempie. Okurzone siedziska są czarno-granatowo-szare, a oczyszczone olejem idealnie czarne. Wcześniej myłam je tylko wilgotną ścierką, ale teraz będę to robić mieszanką wody i oleju.
Olej kokosowy z ciepłą wodą
Każdy sposób, który tu opisałam, wiąże się z wymieszaniem oleju kokosowego z wodą. Potrzebujemy jedynie czystej szmatki, ciepłej wody i odrobiny oleju. Mieszamy mniej więcej 2 kubki ciepłej wody z płaską łyżeczką oleju i w takiej mieszance moczymy szmatkę, dokładnie odciskamy nadmiar wody i czyścimy wybrany przedmiot - liście, torbę czy mebel.A dlaczego nie czysty olej kokosowy? Bo zależy mi na cienkiej, niemal niewidocznej powłoce z oleju, a nie tłustej warstwie. Tłusty olej można wykorzystać do naoliwienia zawiasów czy do zaimpregnowania drewna.
Olej kokosowy jest bezpieczny, ale aby uniknąć ewentualnych wpadek, najlepiej przetestować go na niewielkiej i niewidocznej powierzchni. W przypadku wątpliwości, lepiej nie stosować tej metody.
Znacie te sposoby wykorzystania oleju kokosowego, o których dzisiaj napisałam?
Jeśli nie - już wiecie, jak stosować olej kokosowy w domu. ♥
Jeśli nie - już wiecie, jak stosować olej kokosowy w domu. ♥
Ciekawe...
OdpowiedzUsuńJa planuję uxywaz oleju kokosowego do pielęgnacji skóry synka, który za 5 tygodni pojawi się na świecie :) patent z myciem kwiatków jutro wypróbuję - dzięki :*
OdpowiedzUsuńOh tak uwielbiam olej kokosowy.Miałam ten sam co Ty,był wydajny :)
OdpowiedzUsuńMinus za tę torebkę ze skóry ;'(
OdpowiedzUsuńNiestety niektórych to nie obchodzi :/
UsuńDajcie sobie spokój 😃
UsuńNaturalna skóra jest lepsza od sztucznej, taka prawda ;P
UsuńMoże daj każdemu zdecydować. Ja nie widzę w tym nic złego. Ludzi traktuje się gorzej. Co kilka minut umiera dziecko. Może więcej empatii dla ludzi. A swoją drogą lubię zwierzęta. Ale je jem i nie widzę nic złego w noszeniu skóry. Mój wybór. Nie baw się w sędziego. Uszanuj cudze wybory tak jak ja szanuję twoje.
UsuńPewnie, i mieć gdzieś los bezbronnych zwierząt..
UsuńSzczyt konsumpcjonizmu...
o takich właściwościach oleju kokosowego nie wiedziałam :D
OdpowiedzUsuńzapraszam do mnie na nowy wpis :)
Ciekawe, nigdy nie zastanawiałam się nad takim wykorzystaniem oleju kokosowego :)
OdpowiedzUsuńGenialne! Zawsze zastanawiałam się jak czyścić moją skórzaną torbę, produkty do tego przeznaczone zostawiają irytującą lepką powłokę, a tu taki prosty patent:)
OdpowiedzUsuńPastowałam buty skórzane olejem kokosowym extra virgin/bio/nierafinowanym. Po jakimś czasie buty zaczęły śmierdzieć wymiotami, bo olej zjełczał, choć dużo go nie dawałam. Mycie butów nie pomogło na zapach.
OdpowiedzUsuńDomyśliłam się, więc wypróbowałam mieszankę z wodą (a nie czysty olej) i o tym właśnie napisałam. :) Sam olej jest za ciężki
UsuńJa mysle ze do takich zabiegów nada sie rownież zwykły olej. Ja używam takiego głównie do nabłyszczenia po myciu czajnika. Pomysł z meblami wydaje sie barfzo fajny, o ile sie nie przesadzi z ilością. Ja mimo wszystko olej ktory nie sprawdził sie na włosach wykorzystałabym do celów kosmetycznych- jako peeling z kawą i do zmulywania makijażu:)
OdpowiedzUsuńMega fajne zastosowanie oleju kokosowego - na pewno wypróbuję czyszczenie kwiatów i mebli :)
OdpowiedzUsuńDobry patent, muszę zaopatrzyć się w olej kokosowy i wypróbować :)
OdpowiedzUsuńMyślisz, że na buty zamszowe też można go użyć?
Ciekawy pomysł - trochę jak płyn micelarny na skalę przemysłową :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię olej kokosowy - szczególnie ten nierafinowany - zapachowy.
OdpowiedzUsuńSwietne zastosowania oleju, dzieki za podpowiedzi :)
OdpowiedzUsuńHej Natalia, myślisz ze warto zwiazywac wlosy na noc w dwa warkoczyki. Moje wlosy na inne fryzury są niestety za krótkie.czy to ich nie zniszczy, czy wręcz będzie zapobiegać zniszczeniom :) PRoszę o odpowiedź :)
OdpowiedzUsuń