Olejowanie włosów na podkład zyskuje coraz więcej zwolenniczek i to właśnie dla nich przygotowałam dzisiaj małą ściągę. :) Są dwie metody olejowania włosów z dodatkiem półproduktów kuchennych i kosmetycznych:
- Olejowanie w misce - najpierw dokładnie mieszamy półprodukty z ciepłą wodą i olejem, a potem w takiej mieszance zanurzamy swoje włosy. O tej metodzie napisałam więcej TUTAJ.
- Olejowanie na podkład - najpierw dokładnie rozczesujemy włosy, potem rozpylamy na nich półprodukt (tzw. podkład), a dopiero na koniec nakładamy na włosy olej. Podkład (np. aloes) wzmacnia działanie oleju i razem tworzą doskonałą nawilżająco-natłuszczającą mieszankę.
Jakie składniki mogą być
dobrym podkładem dla oleju?
1. Czysta woda
Czysta i ciepła woda to mój ulubiony dodatek do olejowania. Zmiękcza włókna włosów i sprawia, że olejowanie jest skuteczniejsze. Miód, gliceryna czy żel aloesowy mogą spuszyć lub usztywnić włosy, natomiast woda jest stosunkowo neutralna i jeszcze nikomu poważnie nie zaszkodziła (chyba, że jest bardzo twarda, a włosy zniszczone). Jeśli włosy są wysokoporowate i szorstkie, warto do olejowania wykorzystać wodę przegotowaną.A jak olejować z dodatkiem czystej wody? To proste:
Pierwszy sposób: Moczymy włosy pod bieżącą wodą (lub zanurzamy je w przegotowanej) i odsączamy nadmiar wody, a następnie rozprowadzamy na włosach niewielką ilość oleju.
Drugi sposób: Napełniamy umywalkę lub miskę ciepłą wodą, a następnie dodajemy kilka kropel oleju. Mieszamy dokładnie i od razu zanurzamy swoje włosy. Więcej na temat olejowania w misce napisałam TUTAJ.
Trzeci sposób: najpierw rozprowadzamy olej na suchych włosach (w niewielkiej ilości), a następnie moczymy włosy pod bieżącą wodą.
Czwarty sposób: lekko zwilżamy włosy rozpylając na nich czystą wodę (przelaną do butelki z atomizerem), a potem nakładamy ulubiony olej.
2. Hydrolat, czyli woda kwiatowa lub roślinna
Hydrolat powstaje w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich części. Jest to pożyteczny produkt uboczny, który powstaje przy produkcji olejku eterycznego (zawiera śladowe ilości pozyskiwanego olejku). Wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry (jako tonik), włosów i skóry głowy.Hydrolaty są dość drogie, więc w grę wchodzi jedynie rozpylanie ich na włosach atomizerem. Wydaje mi się, że jednak łodygom włosów wystarczy zwykła woda, a wartościowy hydrolat lepiej wykorzystać jako wcierkę, która ograniczy przetłuszczanie (np. hydrolat oczarowy) czy złagodzi podrażnienia (np. hydrolat z kwiatów lipy).
3. Woda zbożowa
Woda zbożowa to nic innego jak płyn, który powstaje po zagotowaniu makaronu czy ryżu. Aby woda sprawdziła się na włosach, nie wolno jej solić. Jest to produkt domowy, który genialnie wygładza i nabłyszcza włosy w pojedynkę, a co dopiero z olejem! Warto wypróbować. :) O wodzie zbożowej napisałam TUTAJ.4. Żel lniany
Żel lniany to najbardziej popularny półprodukt domowy wykorzystywany w pielęgnacji włosów. Doskonale sprawdza się samodzielnie jako nawilżająca maska, żel do układania włosów i dodatek do masek, ale także jako podkład pod olej!Jak olejować włosy na żel lniany?
Na wilgotnych włosach (zmoczonych w wodzie i odsączonych) rozprowadzamy żel aloesowy, a następnie ulubiony olej. Nakładamy foliowy czepek i owijamy włosy ręcznikiem, aby utrzymał ciepło.
Jak przygotować żel lniany?
Napełniamy zaparzacz do herbaty niezmielonymi ziarnami lnu i wkładamy go do garnka z wodą. Gdy woda się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy aż do momentu, jak woda zamieni się w żel. Studzimy i nakładamy na włosy.
5. Odżywka do spłukiwania
Genialnym podkładem pod olej jest ulubiona maska lub odżywka. Moczymy włosy, odsączamy nadmiar wody i nakładamy odżywkę, a na odżywkę porcję ulubionego oleju. Fanki nakładania maski na suche włosy (o czym pisałam szerzej TUTAJ) mogą wypróbować tę metodę na sucho.6. Mgiełka lub płukanka DIY
Jako podkład pod olej można również wykorzystać mgiełkę lub płukankę, którą przygotujemy sami w domu z półproduktów kosmetycznych lub kuchennych.Tworzenie kosmetyków wymaga specjalistycznej wiedzy i znajomości swoich włosów, więc na początku warto tworzyć jednoskładnikowe mgiełki lub płukanki.
Z jakich składników można stworzyć mgiełkę do włosów lub płukankę? Oto przykłady:
- z mocznika,
- z gliceryny,
- z kolagenu i elastyny,
- z zatężonego aloesu,
- z cukru i octu (szklanka wody, łyżeczka cukru i 1/2 łyżki octu),
- z jogurtu,
- z miodu,
- z octu,
- z soku z cytryny,
- z soku z aloesu,
- z naparu ziołowego (np. z nawilżającej lipy lub lukrecji),
- z kwasu hialuronowego (w postaci żelu).
7. Żel aloesowy
Olejowanie na żel aloesowy ma rzeszę fanek! A jak wykorzystać żel jako podkład po olej?- Najpierw rozprowadzamy żel na rozczesanych włosach (suchych lub wilgotnych), a następnie wcieramy ulubiony olej.
- Mieszamy żel aloesowy z wodą w stosunku 1:1, a następnie zwilżamy włosy taką mgiełką. Na zwilżonych włosach rozprowadzamy porcję ulubionego oleju.
- Mieszamy olej z żelem w stosunku 1:1 i nakładamy mieszankę na suche lub mokre włosy.
- Mieszamy żel aloesowy z olejem i wodą w stosunku 1:1:1, a następnie rozprowadzamy mieszankę na włosach (suchych lub wilgotnych).
- Do ulubionej maski dodajemy porcję żelu aloesowego i kilka kropel oleju - taką mieszankę rozprowadzamy na wilgotnych włosach.
Więcej na temat olejowania z żelem aloesowym napisałam TUTAJ.
8. Tłusty krem do twarzy lub ciała
Ta metoda łączy w sobie kremowanie i olejowanie włosów. Najpierw rozprowadzamy na suchych włosach odrobinę tłustego kremu lub balsamu do ciała (np. Palmer's, którego skład opiera się na masłach i olejach), a na krem nakładamy ulubiony olej.9. Keratyna w płynie
Keratyna w płynie to odżywka do włosów w sprayu, dzięki której można z łatwością doproteinować włosy. Lubię stosować ją jako podkład pod maskę, ale sprawdzi się również jako baza pod olej (na sucho lub na mokro). O keratynie w płynie napisałam więcej TUTAJ.10. Odżywka bez spłukiwania
Jako podkład pod olej możemy wykorzystać również ulubioną odżywkę bez spłukiwania. Wystarczy rozpylić ją na suchych lub wilgotnych włosach, a następnie rozprowadzić olej.11. Bezsilikonowe serum do włosów
Na rynku pielęgnacji włosów dostępnych jest coraz więcej naturalnych produktów do zabezpieczania końców, które stanowią doskonałą bazę pod olej. Takie kosmetyki mają zwykle kremową konsystencję i możemy wetrzeć je zarówno w suche, jak i w wilgotne włosy.12. Wasze sugestie
A ostatni punkt zostawiłam dla Was. Oto Wasze propozycje zostawione w komentarzach:- żel bambusowy,
- spray po opalaniu z pantenolem,
- wygazowane piwo,
- płukanka z l-cysteiny,
- ?
Olejujecie włosy na podkład?
Jaka jest Wasza ulubiona metoda olejowania włosów?
Żel hialuronowy!
OdpowiedzUsuńWłaśnie! :) Dopisałam ♥ Dziękuję :)
UsuńZel bambusowy+olej - świetna mieszanka :)
OdpowiedzUsuńEkstra pomysł, dopisuję :)
UsuńDla mnie również doskonały jest żel bambusowy, ale dodała bym jeszcze zwilżanie naparem ze skrzypu.
UsuńNa "płukankę" z l-cysteiny
OdpowiedzUsuńOstatnio stosowałam w 2012 ♥ Była boska :)
UsuńSUPER!!!
OdpowiedzUsuńNatalio, dzięki :-*
Kat
Z podanych bardzo lubię keratynę i żel lniany i wodę z miodem, a z niepodanych - piwo ;) bezalkoholowe ;)
OdpowiedzUsuńPiwo! Dopisuję :)
UsuńO, i jeszcze spray po opalaniu z pantenolem :)
OdpowiedzUsuńA dlaczego pod koniec mycia nie nalezy wlosow splukiwac zimna woda tylko chlodna? Czasem w internecie natykam sie na info ze wrecz lodowata woda mozna wlosy splukac. To jak to z tym jest?
OdpowiedzUsuńSkrajności nigdy nie są pożądane. :) A poza tym lodowata woda może wywołać przeziębienie itp.
UsuńWitaj Natalio, czy masz już Garniera Hair Food? Ja właśnie dzisiaj zakupiłam Papaya Hair Food w Rossmannie. W Rossmannie jest akurat promocja na te maski do włosów i kosztują one 18 zł. Promocja obowiązuje do 8 października :-)
OdpowiedzUsuńW Rossmannie nie było Macadamia Hair Food i wzięłam Papayę :-)
Mam nadzieję, że jutro uda mi się trafić do Rossmanna! Wczoraj i dziś obok niego przechodziłam i kompletnie zapomniałam. :(
UsuńDzięki :-)
UsuńKat
Piszesz o żalu lnianym a opisujesz żel aloesowy ;) Przepraszam jeśli jestem uszczypliwa.
OdpowiedzUsuńPs. Olejowanie właśnie na glutek uwielbiam :)
Na tonik Phyris:) Super sprawa:) A w innej kwestii; Natalko jak stylizować włosy do ramion, żeby był efekt lekko niedbałych dużych fal https://goo.gl/images/i39nBL ? Oczywiście o lokówce nawet nie myślę, chciałabym coś nieinwazyjnego,do codziennego użytku:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
A ja mam pytanie - gdy olejujesz włosy, wcierasz też ten olej w skórę głowy? (nie bić za pytanie! jestem początkująca!!) Bo ja zaczęłam stosować olejek rycynowy w tym celu no i wcierać w skórę głowy, by pobudzić cebulki do wzrostu.
OdpowiedzUsuńNie :) Moja skóra głowy nie lubi olejowania. :) Ale jeśli Twoja lubi - jest OK! :)
UsuńŻel arbuzowy od eveline się super sprawdza jako podkład 🙂
OdpowiedzUsuńJeśli jako podkładu użyję odżywki bez spłukiwania na mokro to powinnam po olejowaniu zeemulgować to odżywką czy od razu umyć włosy ?
OdpowiedzUsuń