Jak myć głowę i oszczędzać wodę? Susza stulecia, z którą obecnie mamy do czynienia sprawiła, że wpadłam na pomysł stworzenia takiego wpisu. Liczę, że wspólnie wymienimy się sposobami, które pozwolą zmniejszyć zużycie wody, której wszyscy tak bardzo potrzebujemy! Jeśli myślisz, że Twoja zmiana nie przyniesie zauważalnych efektów to pomyśl, że jeśli każdy Polak zaoszczędzi codziennie choćby 1 litr wody, łącznie zaoszczędzimy 38.000.000 litrów każdego dnia. Warto! ♥
Nie namawiam Was do mieszkania z wiadrami brudnej wody czy do życia z brudnymi włosami - chodzi tylko o rozsądne korzystanie z wody w tym trudnym okresie, a najlepiej przez cały czas. ♥
Zbieraj czystą wodę do miski
Zanim z rur poleci ciepła woda, najpierw płyną litry zimnej wody. To właśnie tę wodę możesz zebrać do miski i wykorzystać na wiele sposobów:
- do podlania kwiatów,
- do napojenia zwierząt domowych i dzikich (wystawiając miskę z wodą w pobliskim parku czy lasku),
- do spłukania toalety,
- do opłukania wanny czy umywalki.
✓ Do podlania roślin czy do pojenia zwierząt nie można wykorzystywać wody z detergentami! Można ją użyć do mycia łazienki czy podłóg albo do spłukania toalety. Podczas pierwszego moczenia włosów zmywamy z nich resztki kosmetyków z poprzedniego mycia.
Ogranicz częstotliwość mycia włosów
Jeśli skóra jest tłusta, staraj się ograniczać przetłuszczanie - dzięki temu będziesz mogła myć głowę rzadziej. Te czynności sprawią, że skóra będzie się mniej przetłuszczać:
- Myj skórę dokładnie i skrupulatnie spłukuj z włosów kosmetyki.
- W ciągu dnia i w nocy upinaj włosy.
- Nie dotykaj skóry, nie przeczesuj włosów palcami. Im mniej dotykamy włosy, tym lepiej wyglądają.
- Nie nakładaj kremów do twarzy przy linii włosów.
- Wyeliminuj z diety junk food, czyli żywność kiepskiej jakości. Przeczytaj: Zasady zdrowego odżywiania
- Zamiast myć lekko tłuste włosy, użyj suchego szamponu, aby przedłużyć świeżość głowy o 1 dzień.
Jeśli włosy są suche, nie musisz ich myć, aby je nawilżyć. Zamiast mycia:
- Wetrzyj w końce odrobinę silikonowego olejku. Przeczytaj: Zabezpieczanie końcówek
- Wetrzyj w końce odrobinę oleju, który masz pod ręką (może być nawet Kujawski).
- Rozpyl na włosach odżywkę bez spłukiwania, która zawiera olejki i silikony..
Jeśli skóra głowy jest sucha:
- Wetrzyj w skórę odrobinę (dosłownie kropelkę) oleju lub kremu roztartego dokładnie w opuszkach palców.
Problem z wypłukaniem szamponu
Jeśli włosy są szorstkie i wysokoporowate, szampon jest trudny do wypłukania, co wiąże się ze zużyciem dużej ilości wody. Jeśli czujesz, że szampon nie chce się wypłukać, wyłącz wodę i chwyć za ulubioną maskę. Rozetrzyj odrobinę w dłoniach i rozprowadź na mokrych końcach - to doda włosom śliskości i sprawi, że piana wypłucze się z włosów w mig! To jest patent, na który wpadłam dawno temu i który stosuję przy każdym myciu. ♥
✓ Rozrzedzaj szampon przed rozprowadzeniem na włosach, dzięki temu będzie łatwiej go wypłukać.
Stosuj swoje sprawdzone kosmetyki i metody pielęgnacji
Testowanie nowości zawsze niesie za sobą ryzyko bad hair day i ponownego mycia głowy. Stosowanie ulubionych kosmetyków i sposobów pielęgnacji to gwarancja perfect hair day, a zatem mniejszego zużycia wody. Przeczytaj: Jak prawidłowo myć włosy?
Zamontuj uzdatniacz wody
Uzdatniacz wody zmiękcza wodę i sprawia, że mycie włosów czy ciała jest łatwiejsze: kosmetyki łatwiej się pienią i skuteczniej oczyszczają, łatwo je też spłukać. Skóra staje się mniej sucha i szorstka, a włosy są mięciutkie jak kaczuszka. Montaż uzdatniacza to dość wysoki koszt, ale naprawdę warto - polecam! ♥
Zamontuj perlator
Dostosowuj mycie włosów do aktywności fizycznej
Jeśli we wtorek masz ochotę umyć głowę, ale w środę masz trening, we wtorek użyj suchego szamponu, aby głowę umyć tuż po treningu. Staraj się planować mycie głowy tak, aby wypadało na dni największej aktywności fizycznej.
Zakręcaj wodę zawsze wtedy, gdy nie jest potrzebna
Zakręcaj wodę zawsze wtedy, gdy nawet przez kilka sekund nie jest Ci potrzebna. Gdy rozprowadzasz odżywkę na włosach, gdy spieniasz szampon w pojemniku, gdy myjesz głowę czy gdy rozczesujesz mokre włosy. Rób to samo, gdy mydlisz ciało, depilujesz nogi, myjesz zęby, golisz brodę czy czyścisz paznokcie szczotką.
Wiele osób ma tendencję do nakładania sporej ilości olejów czy szamponów, a im więcej kosmetyku na głowie, tym trudniej go wypłukać. Bardzo duża ilość odżywki, oleju czy szamponu nie zwiększa skuteczności pielęgnacji, a nawet może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Przeczytaj: Minimalizm w pielęgnacji włosów
Stosuj mniejsze ilości kosmetyków
Wiele osób ma tendencję do nakładania sporej ilości olejów czy szamponów, a im więcej kosmetyku na głowie, tym trudniej go wypłukać. Bardzo duża ilość odżywki, oleju czy szamponu nie zwiększa skuteczności pielęgnacji, a nawet może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Przeczytaj: Minimalizm w pielęgnacji włosów
Co jeszcze możemy zrobić w domu, aby oszczędzać wodę?
✓ Mycie zębów przy odkręconej wodzie to nawyk wielu osób. Jeśli wciąż to robisz, postaraj przestać, bo to straszne marnowanie wody - płynie do kanalizacji przez 2-3 minuty.
✓ Zrezygnuj z kąpieli w wannie i bierz szybki prysznic. Nie od dziś wiadomo, że kąpiel w wannie pochłania litry wody - pełna wanna to zużycie ok. 150-170 litrów wody. Najwięcej wody zaoszczędzimy biorąc szybki prysznic, podczas którego wodę odkręcamy tylko do zmoczenia ciała i do spłukania detergentów. Prysznic, podczas którego woda jest non stop odkręcona, nie pozwoli zaoszczędzić wody. Jeśli nie masz prysznica - nic straconego. Prysznic można również wziąć stojąc w wannie.
✓ Włączaj tylko pełną pralkę i zmywarkę. Używaj trybów eco. Nie myj wstępnie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki - zeskrob resztki widelcem lub nożem.
✓ Zrezygnuj z kąpieli w wannie i bierz szybki prysznic. Nie od dziś wiadomo, że kąpiel w wannie pochłania litry wody - pełna wanna to zużycie ok. 150-170 litrów wody. Najwięcej wody zaoszczędzimy biorąc szybki prysznic, podczas którego wodę odkręcamy tylko do zmoczenia ciała i do spłukania detergentów. Prysznic, podczas którego woda jest non stop odkręcona, nie pozwoli zaoszczędzić wody. Jeśli nie masz prysznica - nic straconego. Prysznic można również wziąć stojąc w wannie.
✓ Włączaj tylko pełną pralkę i zmywarkę. Używaj trybów eco. Nie myj wstępnie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki - zeskrob resztki widelcem lub nożem.
✓ Nie zmywaj pod bieżącą wodą. Myj naczynia w misce, a jedynie płucz je pod bieżącą wodą.
✓ Nie pozwól, aby z kranu kapała woda! Od razu napraw cieknący kran.
✓ Zbieraj deszczówkę w ogrodzie, np. podłączając beczkę pod rynnę. Woda deszczowa jest znacznie lepsza dla roślin niż twarda kranówka.
✓ Ogranicz zużycie mięsa. Do wyprodukowania 1 kg mięsa zużywa się kilka tysięcy litrów wody...
✓ Zamontuj w ubikacji spłuczkę, która daje 2 opcje spłukiwania: mniejszą i większą ilością wody.
✓ Nie marnuj jedzenia. Do wyprodukowania każdej rośliny, jogurtu czy ciasta, wykorzystano dużo wody.
✓ Ogranicz kupowanie wody butelkowanej. Do jej produkcji zużywa się mnóstwo... wody.
✓ Warzywa i owoce myj zbiorczo po zakupie na swoim trawniku - dzięki temu od razu podlejesz trawę. Wykorzystaj miskę i wąż ogrodowy.
Oszczędzając wodę, być może narazicie się na dziwne komentarze lub nawet wyśmiewanie. Pamiętajcie: głupimi ludźmi nie warto się przejmować. ♥ Od kilkudziesięciu dni nie spadła ani jedna kropla deszczu, a mamy dopiero kwiecień. Nie wyobrażam sobie czerwca lub lipca...
A co Wy robicie, aby zaoszczędzić wodę podczas mycia włosów?
Jestem ciekawa Waszych sposobów na oszczędzanie wody. ♥
Świetny post :) ja pije wodę z kranu i zawsze przed wlaniem jej do szklanki puszczałam strumień "żeby wupłukać rury", teraz zbieram tą wodę i podlewamy nią rośliny :) wprowadzę też stopniowo inne sposoby, które zaproponowałaś.
OdpowiedzUsuńByłam w szoku, gdy zaczęłam zbierać czystą zimną wodę do miski do podlewania kwiatów i w ciągu doby uzbierałam całą dużą miskę :o A to tylko kran w umywalce :o
UsuńZa ten wpis lubię Cię jeszcze bardziej, a i tak masz już u mnie ogromne zapasy sympatii:) brawo!
OdpowiedzUsuń♥♥♥
UsuńOszczędzam wodę, stosuję wszystkie te patenty i cieszę się,że zarówno mój domowy budżet jak i środowisko mogą odetchnąć z ulgą :)
OdpowiedzUsuńDokładnie. :) ♥
UsuńNawet o tym nie pomyślałam :) Na pewno skorzystam z Twoich porad, bo niewiele trzeba zmienić.
OdpowiedzUsuńŚwietnie :-) ♥
UsuńNatalio, jakie serum silikonowe do końcówek polecasz? Mój ulubiony Mythic Oil ma teraz Isopropyl Alcohol w składzie, nie wiem, co wybrać :(
OdpowiedzUsuńKerastase Elixir Ultime ♥
UsuńDziękuję! Kupię :)
UsuńCzytam Cię, droga BHC, już kilka lat, ale dzisiaj jakoś tak naprawdę zaskarbiłaś sobie moją sympatię. :)) Bardzo się cieszę, że tak odpowiedzialnie do tego tematu podchodzisz i nawet tworzysz post specjalnie dla potrzeb Włosomaniaczek. Inteligencja i kreatywność. <3 Szacunek. :)
OdpowiedzUsuńCieszę się :* :* :* ♥
UsuńJa jestem zdecydowanie bardziej "ekstremalna", jeśli chodzi o oszczędzanie wody - stawiam miskę w wannie gdy biorę prysznic albo gdy myję włosy. Później wykorzystuję tę wodę do spłukiwania toalety, ale często zanim trafi do WC, piorę albo namaczam w niej ubrania, myję podłogę. Wodą po "hendigowaniu" kłaków podlewam roślinki. Podobnie jak po myciu warzyw i owoców. Woda po zmywaniu naczyń (głównie płukaniu) często także służy do spłukiwania toalety. Ubolewam, że nie mam w domu podłączonej instalacji do odzysku szarej wody. Życie byłoby prostsze. Ale i tak nie narzekam. Lubię oszczędzać wodę.
OdpowiedzUsuńSporo fajnych sposób, większość z nich używam.
OdpowiedzUsuńŚwietnie, że poruszyłaś ten temat. Obecnie również dużo się zastanawiałam jak oszczędzać wodę. Trzeba sobie uświadomić, że razem możemy coś zdziałać w tym temacie. 🙂
OdpowiedzUsuńTydzień spłukiwania wc wodą z miski i dzisiaj pierwsze efekty: zapchany kibel :/ nie polecam
OdpowiedzUsuńJa również zbieram deszczówkę, myjąc zęby zakręcam wodę, aby nie leciała na próżno, piorę tylko jak uzbieram pełną pralkę.
OdpowiedzUsuńA tak z ciekawości dziewczyny, ile zużywacie wody? Ja mam rachunki co 2 miesiace i na 2 osoby wychodzi 15 kubików wody. Wydaje mi się to strasznie dużo bo znajoma też na dwie osoby zużywa tylko 5. Licznik dopiero co wymieniony na nowy. Nie wiem jak mogłabym zaoszczędzić. Nie robię prania codziennie, zawsze pełna pralka. Rośliny podlewam woda ze studni. Prysznic zamiast wanny. Myje włosy co 2 dni (wcześniej codziennie). Woda zawsze wyłączona podczas mycia zębów. Nawet większość potraw które robię są jednogarnkowe (trochę z lenistwa, mniej naczyń do mycia). Rachunek czy stosuje się do większości zasad czy nie, w ogóle się nie zmienia.
OdpowiedzUsuńBardzo ważny wpis, wiele osób nie dostrzega problemu... Ja staram się oszczędzać jak tylko się da, choć bywa różnie. Myślę, że dzięki Twoim wskazówkom wiele kobiet zmieni podejście do tego tematu.
OdpowiedzUsuńmega wpis:) pozdrawiam:) szanuję:)
OdpowiedzUsuń20 lat temu w szpitalu dane mi było poznać starszą panią, która mieszkała w domu-barakowym , w którym nie było bieżącej wody i codziennie była w stanie utrzymać własne gospodarzenie w oparciu o 2 wiadra przyniesionej wody - podziałało na moją wyobraźnię, a potem jeszcze w National Geografic był reportaż o braku wody i jej racjonowaniu - w Australii. Tak więc posiadłszy taką wiedzę - w dobie suszy -tym bardziej oszczędzam.
OdpowiedzUsuń